بنتونیت بستر نوعی خاک جاذب معدنی غیر حساسیت زا است که به منظور رفع بو و رطوبت ادرار و مدفوع حیوانات خانگی نظیر گربه، همستر، خرگوش و سگ های کوچک که در محیط بسته خانه نگهداری می شوند استفاده می گردد. این بستر را خاک بستر گربه یا خاک حیوانات می نامند. همچنین در مرغداری ها نیز به منظور کنترل گازهای زیان آور به جهت جلوگیری از مسمومیت جوجه ها از بنتونیت بستر استفاده می کنند.

این بستر که با اسامی مختلفی همچون بنتونیت بستر، خاک بستر حیوانات، خاک بستر مرغداری و litter box شناخته می شود می تواند از مواد مختلفی تشکیل شده باشد. زئولیت، دولومیت و سیلیکا ژل انواع رایج مواد تشکیل دهنده خاک بستر حیوانات هستند. اما بی تردید مهم ترین و پرکاربردترین ماده ای که در تهیه خاک بستر مورد استفاده قرار می گیرد، بنتونیت است. بنتونیت بستر به دلیل قدرت بسیار بالایی که در جذب آب، مایعات و سموم دارد همیشه پایه اصلی تهیه خاک بستر گربه و دیگر حیوانات می باشد.

 

 

بنتونیت بستر گربه

یکی از مشکلات نگهداری حیوانات در خانه، آلودگی ناشی از فضولات و بوی نامطبوع آن می باشد. برای این منظور از جعبه خاصی به نام litter box که داخل آن نوعی خاک جاذب مخصوص به نام cat litter وجود دارد استفاده می شود. بنتونیت ماده ای جاذب می باشد که رطوبت و بو را به خوبی جذب می نماید. خاک بستر گربه و خرگوش و سایر حیوانات خانگی از بنتونیت دانه بندی شده به تنهایی و یا به همراه برخی مواد دیگر نظیر زئولیت، سیلیکا و ... تولید می شود. دانه بندی خاک بستر کمی درشت بوده و کاملا پودری نیست.

 

بنتونیت خاک بستر مرغداری و طیور

تعداد زیاد طیور در مرغداری ها و محیط بسته آن سبب می شود تا میزان زیادی فضولات تولید شود. تولید این حجم از فضولات باعث ایجاد گاز آمونیاک می گردد که به دلیل سمی بودن برای سلامت جوجه ها زیان آور است. گاز آمونیاک به دلیل فعالیت های میکروبی و باکتری های موجود در مدفوع طیور به وجود آمده و در محیط منتشر می شود. استفاده از بنتونیت بستر در مرغداری سبب حذف نیتروژن آمونیاکی و فسفر شده و از ایجاد قارچ هم جلوگیری می کند.

 

بنتونیت مناسب بستر

بنتونیت دارای دو نوع سدیمی و کلسیم دار است. هر دوی آن ها قابلیت جذب دارند ولی بنتونیت سدیمی قدرت جذب بیشتری داشته و در نتیجه مقبولیت بیشتری دارد. برای خاک بستر نباید از بنتونیت کاملا پودر شده استفاده نمود بلکه دانه بندی آن با سایز 2 الی 4 میلیمتر مناسب است. هر چه بنتونیت قدرت جذب بالاتری داشته باشد اثرگذاری بهتری خواهد داشت.

 

 

 

 

آدرس كارخانه : خراسان جنوبی، شهرستان قاینات، روستای اسفشاد ، ابتدای جاده کوره ها، شرکت پودر قهستان  

تلفن تماس: 32538950-056  تلفن همراه: 09153630080

Template Design:Dima Group